ВипускиРубрикиАвториКлючові слова

Стаття

Випуск:2020 №3 (71)
Рубрика:Фінанси
УДК:519.816:331.25:364.35
DOI:https://doi.org/10.33271/ebdut/71.051
Мова статті:Українська
Сторінки:51-58
Заголовок:Методи прийняття рішень при виборі структури пенсійної системи
Автор:Приходченко О. Ю., Національна металургійна академія України
Анотація:Методологія дослідження. В роботі використовується математичний апарат теорії прийняття рішень в умовах невизначеності та ризику. Пропонується сценарний підхід та багатокритеріальна оцінка для обґрунтування структури пенсійного забезпечення. Результати. Розроблена система підтримки прийняття рішень в системі пенсійного забезпечення. Під структурою пенсійної системи розуміється частка внесків у солідарний та накопичувальний рівні, а також розподіл цих часток між роботодавцем та працівником. Таким чином є три рівні, стан яких необхідно врахувати: індивідуальний, фінанси підприємств та фінансовий стан пенсійного фонду держави Як критерій на індивідуальному рівні виступають: сума доходу протягом життя та коефіцієнт заміщення заробітної плати пенсією. На рівні роботодавців критерієм виступає сума нарахувань на заробітну плату працівника. Оптимальною є мінімальна сума. На рівні держави критерієм виступає середня різниця між доходами та видатками солідарного пенсійного фонду за весь період дослідження. Коефіцієнти значимості кожного з критеріїв обираються виходячи із пріоритетів реформи та стратегії розвитку держави. За допомогою адитивної згортки пропонується розрахунок інтегрального показника для різних структур системи пенсійного забезпечення в умовах різних сценаріїв розвитку економіки Новизна. Розроблена система для прийняття рішень для обґрунтування змін структури в системі пенсійного забезпечення, яка полягає у багатокритеріальній оцінці системи пенсійного забезпечення в умовах невизначеності та ризику. Обрано чотири критерії, які відображають вплив змін на індивідуальних учасників, роботодавців та державний бюджет. Практична значущість. Основна задача розробленої системи полягає у знаходженні оптимальної структури пенсійної системи. Також за її допомогою можна здійснювати аналіз пенсійної системи при зміні пенсійного віку. Пенсійний вік впливає на страховий стаж, на кількість років накопичень та на структуру населення для визначення доходів та видатків державного пенсійного фонду. 
Ключові слова:Структура пенсійної системи, Пенсія із солідарної системи, Пенсія з накопичувальної системи, Коефіцієнт заміщення заробітної плати пенсією, Дефіцит Пенсійного фонду
Файл статті:EV20203_051-058.pdf
Література:
  • 1. Demchenko, K.I. (2019). Porivnialnyi analiz system pensiinoho zabezpechennia Ukrainy ta riznykh krain svitu. Infrastruktura rynku, (30), 35-41.
  • 2. J. Staveley-O’Carroll, O. M.Staveley-O’Carroll (2017). Impact of pension system structure on international financial capital allocation. European Economic Review, Volume 95, p. 1-22.
  • 3. Ruska, R.V. (2018). Modeliuvannia dynamiky nakopychennia pensiinykh vneskiv u nederzhavnykh pensiinykh fondakh, Ekonomichnyi analiz, Tom 28, (4), 106-113.
  • 4. Zakon Ukrainy «Pro zahalnooboviazkove derzhavne pensiine strakhuvannia» Retrieved from http://zakon.rada.gov.ua.
  • 5. Merkulova, T.V., & Tymoshenko, Yu.H. (2009). Modelyrovanie pensionnykh sberezheniy. Visnyk Kharkivskoho natsionalnoho universytetu im. V.N. Karazina. Ser. Ekonomika, (851), 189-195.
  • 6. Kovalchuk, K.F., Lozovska, L.I., Savchuk, L.M., Abernikhina, I.H. (2014). Modeli i metody pryiniattia upravlinskykh rishen. Dnipropetrovsk: Herda.