ВипускиРубрикиАвториКлючові слова

Стаття

Випуск:2019 №1 (65)
Рубрика:Економіка підприємства
УДК:504.06: 620.9: 330.142
DOI:https://doi.org/10.33271/ev/65.149
Мова статті:Українська
Сторінки:149-157
Заголовок:Інтегральна оцінка діяльності енергетичних підприємств
Автор:Аболхасанзад А., Харківський національний університет міського господарства ім. О. М. Бекетова
Анотація:У статті досліджуються проблеми підвищення ефективності енергетичних підприємств. Для здійснення інтегральної оцінки діяльності енергетичних підприємств у статті запропоновано використовувати показники, що відображають використання їх активів та демонструють фінансовий стан. Перевагою застосування цих показників є їх універсальність і можливість використання для оцінки діяльності підприємств інших галузей. У процесі аналізу показників, що характеризують діяльність 23 енергетичних підприємств у статті визначено інтервали для умовного віднесення цих підприємств до найкращих, найгірших або таких, що мають середні показники. На основі групування енергетичних підприємств у статті наведено ті з них, що мають високі та середні показники використання активів та фінансового стану. Критерієм класифікації енергетичних підприємств є середнє значення номеру групи, оскільки в розрізі показників, що визначаються, кожне підприємство має високий, середній або низький результат. За запропонованою методикою класифікації найкращі підприємства утворюють першу групу, а найгірші – третю. Тому низький середній номер групи свідчить про високі результати підприємства у сфері використання активів та фінансування власної діяльності. Інтегральний показник, що характеризує діяльність енергетичних підприємств, запропоновано визначати як середнє значення усіх номерів груп у розрізі обраних показників без виділення показників використання активів та фінансового стану. Результати інтегральної оцінки енергетичних підприємств представлено у графічній формі у вигляді рейтингу (зокрема, встановлено, що найкращим станом на 2017 р. є підприємство ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» з результатом 1,67). З урахуванням універсальності методів що застосовуються та простоти здійснення розрахунків, доцільно застосовувати представлені рекомендації також і для оцінки інвестиційної привабливості енергетичних підприємств, оскільки ефективність використання активів та фінансовий стан підприємств є важливими чинниками, що визначають доцільність інвестування у розвиток підприємств як енергетичного комплексу так і інших галузей економіки. 
Ключові слова:Енергетичні підприємства, Показники використання активів, Фінансовий стан, Номер групи підприємств, Інтегральна оцінка енергетичних підприємств
Файл статті:EV20191_149-157.pdf
Література:
  • 1. Kuznietsova, K. O., & Chenusha, O. S. (2017). Tendentsii rozvytku pidpryiemstv palyvno- enerhetychnoho kompleksu Ukrainy. Ekonomichnyi visnyk NTUU KPI: zbirnyk naukovykh prats, 14, 165- 170.
  • 2. Kucherenko, M. A. (2017). Analiz suchasnoho stanu palyvno-enerhetychnoho kompleksu Ukrainy. Ekonomichnyi visnyk universytetu, 34(1), 61-79.
  • 3. Kovalenko O. (2015). Stan ta perspektyvy rozvytku palyvno-enerhetychnoho kompleksu v Ukraini. Halytskyi ekonomichnyi visnyk, 48(1), 18-25.
  • 4. Karaieva, N. V., & Levchenko, L.O. (2014). Metodolohiia ekonomichnoi otsinky sotsialnykh vtrat vnaslidok ekodestruktyvnoi diialnosti pidpryiemstv enerhetyky. Upravlinnia rozvytkom skladnykh system, 20(1), 162-169.