ВипускиРубрикиАвториКлючові слова

Стаття

Випуск:2019 №4 (68)
Рубрика:Економіка підприємства
УДК:330.115.338:658.012
DOI:https://doi.org/10.33271/ev/68.148
Мова статті:Українська
Сторінки:148-154
Заголовок:Інтегрований механізм інтелектуалізації управління холістичним розвитком підприємств: мультиагентні технології
Автор:Чобіток В. І., Українська інженерно-педагогічна академія
Анотація:У статті визначено, що відкритий характер сучасного інформаційного суспільства та глобальної ринкової економіки призводить до активного розвитку науково-технічного прогресу і підвищення рівня конкуренції на ринках, що змушує підприємства знаходити нові методи та засоби організації й управління, спрямовані на більш якісне і ефективне задоволення вимог споживачів. Поглиблення процесів глобалізації висуває нові вимоги до інноваційної управлінської діяльності у взаємозв'язку з корпоративною та соціальною відповідальністю підприємств, потребує постійного моніторингу інформаційних, управлінських і технічних новацій, ефективного і систематичного їх впровадження підтримуючи при цьому співпрацю та взаємоповагу всіх учасників процесу. Обґрунтовано, що в даний час відбувається ускладнення організаційних систем управління діяльністю підприємств і пошук методів для їх ефективного функціонування, що вимагає формування інтегрованого механізму, який об'єднує і цілісно розвиває процес інтелектуалізації управління холістичним розвитком підприємств за допомогою мультиагентних технологій. У зв'язку з цим пропонуються нові методи взаємодії агентів, що дозволяють динамічно створювати мережі і реконфігурувати їх до змін у внутрішньому та зовнішньому середовищах. Головною особливістю цих методів є можливість побудови станів мережі як тимчасової рівноваги, що відображає баланс інтересів всіх учасників взаємодії, так і узгодженого перегляду прийнятих раніше управлінських рішень за мірою надходження (відкликання) замовлень або виникнення (зникнення) ресурсів в середовищі. У статті визначено, що запропонований підхід відкриває можливості для побудови широкого класу якісно нових систем, які володіють здатністю до самоорганізації, універсальності, технологічності, оперативності, а також застосовувати індивідуальний підхід до кожного інтелектуального агента. Ці системи можуть бути використані як при вирішенні різних завдань управління підприємствами, так і для проектування складних технічних об'єктів, проведення наукових досліджень і навчання, реалізації соціальних програм, а також у багатьох інших сферах, що вимагають холістичного підходу, колективної взаємодії фахівців та узгодженого прийняття інтелектуальних управлінських рішень. 
Ключові слова:Інтегрований механізм, Інтелектуалізації управління, Холістичний розвиток, Мультиагентні технології, Підприємства
Файл статті:EV20194_148-154.pdf
Література:
  • 1. Bruking, E. (2001). Intelektualnyy kapital. L.N. Kovachyn (Ed.). Sankt-Peterburh: Pyter.
  • 2. Valinkevych, N.V. (2016). Intelektualizatsiia rozvytku pidpryiemstv. Proccedings from: Intelektualna ekonomika: hlobalni tendentsii ta natsionalni perspektyvy : materialy II Mizhnar. nauk.- prakt. internet-konf, May 26. (pp. 110-116). Zhytomyr: ZhNAEU
  • 3. Dykan, V.L., & Kornilova I.V.(2010). Intelektualni investytsii v lohistychnykh systemakh. Visnyk ekonomiky transport I promyslovosti, (29), 199- 203.
  • 4. Ekonomichna entsyklopediia. (2002). T.3 B.D. Havrylyshyn, (Ed.). Kyiv-Ternopil: Akademiia narodnoho hospodarstva.
  • 5. Kuzmin, O.Ie., Lipych, O.A. (2011). Kontseptualni zasady upravlinnia intelektualnym kapitalom pidpryiemstva. Aktualni problem ekonomiky, (11), 137-144.
  • 6. Lutsyk, M.V. (2014) Rol informatsii ta znan v rozvytku intelektualnykh resursiv natsionalnoi ekonomiky. Visnyk Lvivskoho universytetu. Ser/ ekonomichna, Issue 51, .275-281.
  • 7. Prokhorova, V.V., & Chobitok, V.I. (2019) Ekonomichna otsinka zovnishnoi ta vnutrishnoi efektyvnosti innovatsiinykh transformatsii v osviti. Proccedings from: Konkurentospromozhnist pidpryiemstv u mizhnarodnomu tsyfrovomu prostori. (pp. 95-105). Kyiv :NAU.
  • 8. Shtanhret, A.M. (2015) Upravlinnia protsesom formuvannia liudskoho kapitalu yak osnovy rozvytku ekonomiky znan. Naukovyy visnyk NLTU Ukraine, (3), T. 25, 396-400.