ВипускиРубрикиАвториКлючові слова

Стаття

Випуск:2022 №1 (77)
Рубрика:Економічна теорія
УДК:УДК 330.16: 378.147.34
DOI:https://doi.org/10.33271/ebdut/77.009
Мова статті:Українська
Сторінки:9-15
Заголовок:Мікроекономічні засади дослідження концентрації ринків
Автори:Литвиненко Н. І., НТУ «Дніпровська політехніка»,
Пилипенко Г. М., НТУ «Дніпровська політехніка»
Анотація:Методологія дослідження. Дослідження базувалося на системі загальнонаукових та спеціальних методів дослідження, серед яких: абстракція – використовувалася для визначення сутності основних показників концентрації; групування – застосовувалося для удосконалення класифікації показників концентрації; аналіз та синтез – мав місце при встановленні взаємозв’язку між дослідженнями концентрації ринків та мікроекономічним аналізом ринкових структур. Результати. У статті описано найбільш розповсюджені показники, що використовуються для дослідження концентрації ринків. Представлено їх удосконалену класифікацію, в якій показники концентрації поділяються на абсолютні й відносні. Перші оцінюють кількість фірм на ринку і сукупну частку, що на них припадає, а другі – характеризують ступінь нерівномірності розподілу ринкових часток і співвідношення окремих фірм між собою. Поряд з цим відносні показники дозволяють сформувати уявлення про можливості впливу кожної із фірм на загальні умови обігу товарів відповідного ринку. Показано прогностичні можливості та обмеженість показників концентрації ринку. Продемонстровано важливість поєднання процесів дослідження концентрації ринків та мікроекономічних підходів до аналізу ринкових структур. Новизна. Систематизовано індикатори, що застосовуються у світовій практиці для дослідження концентрації ринків. Удосконалено їхню класифікацію на основі розмежування показників за їх придатністю оцінювати кількість фірм за сукупною часткою ринку, з одного боку, і спроможністю показників охарактеризувати ступінь нерівномірності розподілу ринкових часток та співвідношення окремих фірм між собою. Практична значущість. Результати дослідження дозволять більш системно проводити аналіз концентрації ринків, а також формувати та запроваджувати ринкові стратегії. 
Ключові слова:Мікроекономічний аналіз, Ринкова структура, Концентрація ринків, Показники концентрації ринків
Файл статті:EV20221_009-015.pdf
Література:
  • 1. Ihnatiuk, A.I. (2015). Ekonomika haluzevykh rynkiv. Kyiv: VPTs Kyivskyy universytet.
  • 2. Ihnatiuk, A.I. (2011). Kontsentratsiia kapitalu ta rynkiv v umovakh hlobalizatsii. Bankivska sprava, (6), 54-77.
  • 3. Okrepkyy, R.B., & Myhal, O.F. (2016). Metodychni aspekty vykorystannia kilkisnykh indykatoriv kontsentratsii tovarnoho rynku ta stupenia yoho monopolizatsii. Ukrainskyy zhurnal prykladnoyi ekonomiky, Tom 1, (4), 81-88.
  • 4. Kyryliuk, A.O. (2016). Metodyka otsiniuvannia rivnia kontsentratsii ta monopolizatsii ekonomiky. Ekonomika i suspilstvo, (3), 66-72.