ВипускиРубрикиАвториКлючові слова

Стаття

Випуск:2019 №1 (65)
Рубрика:Економічна теорія
УДК:330.161: 330.33
DOI:https://doi.org/10.33271/ev/65.037
Мова статті:Українська
Сторінки:37-52
Заголовок:Взаємодія економічних інтересів в суспільстві: ретроспективний аналіз досягнень економічної науки
Автори:Пилипенко Г. М., НТУ «Дніпровська політехніка»,
Смєсова В. Л., ДВНЗ «Український державний хіміко-технологічний університет»
Анотація:Стаття присвячена виявленню теоретико-методологічних проблем, які мають місце у дослідженні гармонізації економічних інтересів. На основі аналізу еволюції поглядів мислителів минулого і сучасності на взаємодію економічних інтересів в суспільстві встановлено існування доволі широкої амальгами думок, ідей та концептуальних підходів, що були висунуті в даній царині представниками різних напрямів економічної науки. У ході дослідження виявлено чотири основні логіко-теоретичні лінії, які сформувались у процесі наукового пошуку умов та механізму гармонізації економічних інтересів. Перша лінія – це формування уявлень про існування взаємозв’язку і взаємозалежності економічних інтересів, що поставило перед науковцями проблему пошуку механізму їх координації. Друга лінія – це питання щодо створення такого механізму. У цьому напрямку виокремлено підходи, згідно яких або вважається, що інтереси гармонізуються завдяки дії об’єктивних економічних законів і безпосередньо через ринковий механізм саморегулювання, або наголошується на неможливості гармонізації в автоматичному режимі. Психологічні особливості людей, їх моральна недосконалість, схильність до афективних і нелогічних дій не можуть бути урегульованими ринком. Для вирішення даної проблеми залучається зовнішня сила, якою у різних дослідників виступає мораль, держава, право, соціокультурні інститути. Третя лінія – вирішення питання про спроможність держави ефективно впливати на гармонізацію інтересів. З цього приводу науковці вивили досить різні позиції – від впевненості в ефективності державного впливу на умови реалізації економічних інтересів до виявлення «провалів» держави. Четверта лінія – це інтуїтивні уявлення мислителів про відтворення економічних інтересів, яке знаходить свій прояв у постійній повторюваності ситуації руху доходів і продукту, що відбувається у суспільстві під тиском прагнення до благополуччя кожного суспільного класу. Показано практичну значущість ідеї про існування відтворення економічних інтересів, яка дозволяє встановити зумовленість реалізації інтересів об’єктивними суспільними чинниками. 
Ключові слова:Економічні інтереси, Взаємодія економічних інтересів, Гармонізація економічних інтересів, Відтворення економічних інтересів, Теоретичні концепції гармонізації економічних інтересів
Файл статті:EV20191_037-052.pdf
Література:
  • 1. Gegel, G.V.F. (1993). Lektsii po filosofii istorii. Sankt-Peterburg: Nauka.
  • 2. Khirshman, A.O. (2008). Interesy. Nevidimaya ruka rynka. Dzh. Ituell, M. Migeyt, P. Niumen (Ed). Moskva: GU VShE.
  • 3. Kene, F, Tyurgo, A.R.Zh., & Dyupon de Nemur, P.S. (2008). Fiziokraty. Izbrapnnye ekonomicheskie proizvedeniya. Moskva: Eksmo.
  • 4. Smit, A. (2001). Doslidzhennia pro pryrodu ta prychyny dobrobutu natsiy. Kyiv: Port-Roya1.
  • 5. Viner, J. (1927). Adam Smith and Laissez Faire. Journal of Political Economy, 35(2), 198-232. doi:10.1086/25383
  • 6. Smit, R. (2008). Istoriya gumanitarnykh. Moskva: GU VShE.
  • 7. Yadgarov, Ya.S. (2000). Istoriya ekonomicheskikh ucheniy. Moskva: INFRA-M.
  • 8. Bastia, F. (2007). Ekonomucheskie gaemonii. Izbrannoe. Moskva: Eksmo.
  • 9. Mill, Dzh.S. (2007). Osnovy poliricheskoy ekonomii s nekotorymi prilozheniyami k sotsialnoy filosofii. Moskva: Eksmo.
  • 10. Marks, K., & Engels, F. (1968). Sochineniya. Vols. 46, part 1. Moskva: Politizdat, Institut Marksizma- Leninizma pri TsK KPSS.
  • 11. Marks, K., & Engels, F. (1968). Sochineniya. Vols. 18. Moskva: Politizdat.
  • 12. Rozenberg, D.I. (1984). Kommentarii k Kapitalu K. Marksa. Moskva: Ekonomika.
  • 13. Marks, K., & Engels, F. (1964). Sochineniya. Vols. 26, Part 3. Moskva: Politizdat.
  • 14. Marks, K., & Engels, F. (1956). Iz rannikh proizvedeniy. Moskva: Politizdat.
  • 15. Olson, M. (1998). Vozvyshenie i upadok narodov. Ekonomicheskiy rost, stagflyatsiya, sotsialnyy skleroz. Novosibirsk: EKOR.
  • 16. Olson, M. (2012). Vlast i protsvetanie. Pererastaya kommunisricheskie i kapitalisticheskie dik- tatury Moskva: Novoe izdatelstvo.