ВипускиРубрикиАвториКлючові слова

Стаття

Випуск:2020 №3 (71)
Рубрика:Економічна теорія
УДК:330.837
DOI:https://doi.org/10.33271/ebdut/71.009
Мова статті:Українська
Сторінки:9-17
Заголовок:Інституціональні зміни економіки в контексті еволюції поглядів Д. Норта
Автор:Пилипенко Г. М., Національний технічний університет «Дніпровська політехніка»
Анотація:Методологія дослідження. В основу дослідження покладено системний аналіз, який в історико-економічних дослідженнях дозволяє реалізувати принцип розвитку і завдяки цьому прослідкувати зміни теоретичних уявлень Д. Норта щодо інституціонального розвитку економіки. Поряд з цим у процесі дослідження застосовувалися такі методи, як: порівняння − при співставленні точок зору мислителя, які викладені в роботах різних періодів його творчості; типологізації − при виокремленні етапів розвитку уявлень Д. Норта щодо джерел і факторів інституціональних змін. Результати. У ході дослідження виявлено, що створення концепції інституціональних змін відбувалося довготривалий час і було пов’язано з поступовим усвідомленням Д. Нортом багатофакторності даного процесу. Показано, як еволюціонували погляди мислителя в даній предметній сфері наукових пошуків − від перших спроб застосування інституціонального аналізу до вирішення проблеми економічного зростання країн до дослідження впливу на соціально-економічний розвиток культури й когнітивних процесів. Проаналізовано генезис уявлень Д. Норта щодо сутності інститутів, методологічні засади розмежування останніх з організаціями та формування уявлень про головну рушійну силу інституціональних змін. Новизна. Виокремлено етапи становлення й розвитку уявлень Д. Норта щодо джерел і факторів інституціональних змін суспільства. Продемонстровано потенціал міждисциплінарного аналізу в дослідженні джерел і факторів соціально-економічного розвитку суспільства. Практична значущість. Розгляд наукової спадщини Д. Норта з точки зору еволюції його поглядів на інституціональні зміни економіки і суспільства в цілому дозволяють більш ґрунтовно оцінити його внесок в економічну науку, а також розширити наші уявлення про детермінанти соціально-економічного розвитку. 
Ключові слова:Неоінституціональна теорія, Д. Норт, Інститути, Організації, Інституціональні зміни, Соціально-економічний розвиток, Зрушення відносних цін, Ідеологія, Смаки й уподобання, Технологія, Вплив культури на еволюцію інститутів
Файл статті:EV20203_009-017.pdf
Література:
  • 1. Veblen, T. (1984). Teoriya prazdnogo klassa: (Tran.). Moskva: Progress.
  • 2. Gulbina, N.I. (2004). Teoriya institutsionalnykh izmeneniy D. Norta. Vestnik Tomskogo gosudarstvennogo universiteta, 283, 123-128.
  • 3. Zaostrovtsev, A.P. (2013). Duglas Nort: postizheniye istorii. Sankt-Peterburg: Izdatelstvo Yevropeyskogo universiteta v Sankt-Peterburge.
  • 4. Raskov, D.Ye. (2007). Institutsionalnaya teoriya: Duglas Nort. Vestnik Sankt-Peterburgskogo universiteta, Ser. 5, Vyp. 4, 3-9.
  • 5. Borisov, Ye.F. (2000). Khrestomatiya po ekonomicheskoy teorii. Moskva: Yurist. Retrieved from https://institutiones.com/download/books/862-hrestoma-tiya-po-economicheskoy-teorii.html.
  • 6. North, D. (1981). Structure and Change in Economic History. New York: W.W. Norton & Co., 228 p.
  • 7. Nort, D. (2000). Instytuty, instytutsionalna zmina ta funktsionuvannya ekonomiky. Kyiv: Osnovy.